„Dlaczego śpimy” – wnioski z książki

Published by Dominik Juszczyk on

Książka „Dlaczego śpimy” to kolejna książka o śnie którą przeczytałem. Mój stosunek do snu bardzo się zmieniał na przestrzeni lat. Kiedyś chełpiłem się tym, że śpię 5 lat, interesowałem się snem polifazowym i nawet otwarcie mówiłem, że chciałbym mieć taką pastylkę, która sprawiłaby, żebym nie musiał spać. Dlaczego? Bo nie umiałem odpuszczać rzeczy, którymi się zajmowałem i myślałem, że muszę się wszystkim zająć. Na szczęście zmądrzałem i teraz dobry sen to mój priorytet. A dzięki tej książce jest jeszcze lepszy!
Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, pomimo tego, że przytoczone jest w niej mnóstwo badań naukowych z ostatnich lat (to dla mnie ważne – kiedykolwiek czytam książki o mózgu to zwracam uwagę, żeby nie była starsza niż 10 lat i odnosiła się do nowych badań – w tej dziedzinie wiele rzeczy szybko się zmienia i są nowe dane). W książce autor opowiada dlaczego w ogóle śpimy (na podstawie naszej obecnej wiedzy), o wpływie snu na uczenie się, koncentrację, choroby (badane są korelacje między zbyt krótkim snem a chorobą Alzheimera), zdolność przetwarzania emocji, odporność, metabolizm. Wspomniane jest też o roli snów (znów na poziomie wiedzy, którą mamy).
Mnie bardzo zaskoczył fragment o wpływie snów na uczniów – w momencie kiedy przesunięto godziny rozpoczynania lekcji (na wcześniejsze) to pogorszyły się wyniki z testów uczniów (badania w USA, gdzie na pewnym etapie szkoły testy są ustandaryzowane i można porównać średnie wyniki pomiędzy różnymi rocznikami). Okazuje się, że jako nastolatkowie potrzebujemy więcej snu i co ważniejsze mamy trochę inny chronotyp – przesunięty w kierunku nocy – w porównaniu z dorosłymi!
W książce jest też oczywiście opisane co wpływa na dobry sen. Szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu o wpływie snu (i tym pozytywnym i negatywnym) na różne obszary życia, mocno wziąłem sobie do serca te rady i zacząłem je po kolei wdrażać (zaznaczyłem te, od których zacząłem).

 1. Trzymaj się stałych godzin spania. Co istotne, warto zacząć dbanie o to od stałych godzin… wstawania. To nawet istotniejsze niż stałe godziny chodzenia spać.
 2. Nie ćwicz zbyt późno w ciągu dnia
 3. Unikaj kofeiny i nikotyny. Kofeiny po południu – okres rozkładu kofeiny w ciele to ponad 10 godzin!
 4. Unikaj napoi alkoholowych przed snem
 5. Unikaj dużych posiłków i napoi późno w nocy
 6. Jeżeli to tylko możliwe unikaj lekarstw, które opóźniają lub wpływają na sen
 7. Nie rób drzemek po 15:00
 8. Upewnij się, że zapewniasz sobie czas na relaks przed snem
 9. Weź gorącą kąpiel przed snem
 10. Upewnij się, że masz ciemno i chłodno w sypialni, usuń gadżety elektroniczne
 11. Dbaj o wystarczający czas na słońcu w ciągu dnia
 12. Wyjdź z łóżka jeżeli naprawdę nie możesz zasnąć. 

Co praktycznego wdrażam z książki?

Ja swoją pracę nad snem zacząłem od ustalenia stałych godzin spania, zrezygnowania z kawy po 12:00 oraz usunięcia wszelkich elektronicznych gadżetów i źródeł światła w sypialni.

Książkę bardzo polecam!

Dodatkowe materiały

Categories: Książki

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *